bookmark_border
مهران مدیری بازیگر - کارگردان - خواننده - مجری
0

تعداد شرکت کننده در امتیازدهی :2 کاربر

مهران مدیری کارگردان، هنرپیشه، خواننده، مجری، طراح صحنه و لباس، مجری طرح، صداپیشه و تهیه‌کننده ایرانی است. او فعالیت هنری اش را با بازی در تئاتر آغاز کرد و در نمایش های خاکستر نشین، چشم بندان، یک طنز و یک غم آور، محاکمه خودم برای خودم و پلنگ نادان، شرکت کرد. از سال 1361 تا سال 1373 به عنوان بازیگر با رادیو به همکاری پرداخت و در سال 1365 به عنوان آهنگساز در نمایش صحنه ای عمو اسکندر حضور پیدا کرد. او با بازی در مجموعه ی تلویزیونی ساعت خوش چهره ی موفق تلویزیونی شد و پس از یک وقفه، با نوروز77، فعالیتش را در تلویزیون از سرگرفت. وی در سال 1371 به عنوان دستیار طراح صحنه در فیلم دیگه چه خبر حضور داشت و در سال 1372 در فیلم دیدار ایفای نقش کرد.

او آخرین فرزند خانواده ۶ نفری است. او سه برادر بزرگ‌تر دارد. از شانزده سالگی با تئاتر آشنا شد. در سال ۱۳۶۸ وارد رادیو شد و در داستان شب به مدت شش سال به گویندگی پرداخت. در سال ۱۳۷۲، به همراه داریوش کاردان اولین برنامه طنز خود را برای نوروز ساخت. تا سال ۱۳۷۲ با نمایش‌های زیادی چون: شوخی، تلگراف، آرسنال، پانسیون، سیمرغ، هملت، کیسه بوکس و… روی صحنه رفت. همچنین در این دوران به عنوان بازیگر در نمایش‌های رادیویی قصه‌های شب نیز حضور داشت. آغاز شهرت مدیری از سال ۱۳۷۲ بود که در مجموعهٔ طنز نوروز ۷۲ بازی کرد. بعد از آن مدیری در چندین مجموعهٔ طنز دیگر که توسط صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد به عنوان بازیگر و کارگردان حضور داشت.
پرواز ۵۷ مجموعه طنز تلویزیونی بود که در دهه فجر سال ۱۳۷۲ از شبکه یک پخش شد. این نخستین کار کارگردانی مدیری در یک سریال طنز تلویزیونی بود. پرواز ۵۷ را می‌توان دومین نقطهٔ عطف مجموعه‌های طنز تلویزیونی پس از پیروزی انقلاب دانست. پس از پخش سریال مرد دوهزارچهره در سال ۱۳۸۸، تصمیم مهران مدیری بر ساخت و پخش سریال جدیدی به نام قهوه تلخ بود که در شهریور ۱۳۸۹ این مجموعه در شبکه نمایش خانگی توزیع شد. این سریال به موفق‌ترین سریال شبکه نمایش خانگی تبدیل شد و به عنوان پرفروش‌ترین سریال شبکه نمایش خانگی لقب گرفت.در سال ۱۳۹۱ مهران مدیری ساخت مجموعه‌ای جدید را برای پخش در شبکه نمایش خانگی با نام ویلای من شروع کرد. تیم بازیگران و سازندگان این مجموعه اشتراک زیادی با قهوه تلخ داشت. این مجموعه در جذب مخاطبان نتوانست به موفقیت قهوه تلخ دست پیدا کند. در دی ماه سال ۱۳۹۲ مهران مدیری ساخت مجموعه جدیدش را با نام شوخی کردم…! آغاز کرد. این سریال برخلاف سریال‌های قبلی از داستان آیتمی سرچشمه می‌گرفت و هر قسمت موضوع خاصی داشت و به یکی از معضلات جامعه چنگ می‌زد. این سریال با طیف وسیعی از بازیگران طنز همراه بود(۶۷ بازیگر). در حالی مهران مدیری در این سریال مجری گری کرد که از آخرین تجربه او در این زمینه در مجموعه طنز ۸۰، دوازده سال گذشته بود.در آخرین لحظات سال ۹۲ در شبکه ۳سیما در برنامه ۳ ستاره که مهران مدیری نامزد دریافت بهترین بازیگر نقش اول مرد در سریال‌های برره و مرد هزار چهره شده بود در این برنامه حاضر شد و بعد از ۶ سال دوری از تلویزیون دوباره به تلویزیون برگشت و دو جایزه دریافت کرد. مهران مدیری در این برنامه گفت در اوایل سال ۹۳ به تلویزیون برمی‌گردد به سه دلیل:من فرزند تلویزیون هستم و عمدهٔ زندگیم و همچنین مهمترین آثارم رو در تلویزیون انجام دادم و هیچوقت نمیشه از تلویزیون رفت و برنگشت. شبکه نمایش خانگی قابل مقایسه با تلویزیون نیست برای اینکه من یک مخاطب ۷۰ میلیونی رو عوض کردم با یک مخاطب ۳ میلیونی که این منو آزار داده تو این سال‌ها. برای این که احساس می‌کنم مردم به شدت نیاز دارن به حال خوب، خنده، و به لحظات شاد و این تنها کاریه که از دست من بر می‌آد و فکر می‌کنم وقتشه برگردم و این وظیفه رو انجام بدم.
دانشگاه لیبرتی آمریکا (American Liberty University) به پاس انجام فعالیت‌های هنری و انسانی، به مهران مدیری مدرک دکترای افتخاری اهدا کرد. مراسم اهدای دکترا به مدیری در ۲۱ تیرماه ۱۳۹۰ (۱۲ ژوئن ۲۰۱۱) در دانشگاه لیبرتی واقع در لس‌آنجلس برگزار شد که مهران مدیری به دلیل ضبط ادامه مجموعه قهوه تلخ نتوانست در این مراسم حضور پیدا کند. در این مراسم، دکتر رونالد برینر به نمایندگی از مهران مدیری این مدرک را دریافت کرد و حمید سلطانی آن را در ایران به مهران مدیری رساند.

*** آثار وی :
خرگوش(بازیگر، تئاتر) - شوخی(بازیگر، تئاتر) - تلگراف(بازیگر، تئاتر) - پلنگ نادان(بازیگر، تئاتر) - یک طنز و یک غم آوا(بازیگر، تئاتر) - ساعت عمو اسکندر(آهنگساز، تئاتر) - آرسنال(بازیگر، تئاتر) - پانسیون(بازیگر، تئاتر) - سیمرغ(بازیگر، تئاتر) - هملت(بازیگر، تئاتر) - کیسه بوکس(بازیگر، تئاتر)
داستان شب(گوینده، برنامه رادیوئی) - داستانهای شب رادیو(بازیگر، برنامه رادیوئی) - دیوانه از قفس پرید(بازیگر، برنامه رادیوئی) - دژ (بازیگر، برنامه رادیوئی) - واسکادلوگاما (بازیگر، برنامه رادیوئی) - موشها و آدمها(بازیگر، برنامه رادیوئی) - جلوه‌های پایداری(گوینده، برنامه رادیوئی)
مشت‌های کوچک(بازیگر، سریال) - حکایت‌ها(بازیگر، سریال) - پندها و اندرزها(بازیگر، سریال) - نوروز ۷۲(بازیگر، سریال) - سریال باغ گیلاس(بازیگر، سریال) - پرواز ۵۷(بازیگر و کارگردان، سریال) - ساعت خوش(بازیگر و کارگردان، سریال) - سال خوش(بازیگر و کارگردان، سریال) - نوروز ۷۶(بازیگر و کارگردان، سریال) - جُنگ ۷۷(بازیگر و کارگردان، سریال) - ببخشید شما(مجری و کارگردان، سریال) - پلاک ۱۴(بازیگر و کارگردان، سریال) - ۹۰ شب(بازیگر و کارگردان، سریال) - طنز ۸۰(مجری، تهیه‌کننده و کارگردان، سریال) - دردسر والدین(بازیگر، سریال) - پاورچین(بازیگر و کارگردان، سریال) - نقطه‌چین(بازیگر، طراح صحنه و لباس و کارگردان، سریال) - جایزه بزرگ(بازیگر و کارگردان، سریال) - شب‌های برره(بازیگر، خواننده و کارگردان، سریال) - باغ مظفر(بازیگر، خواننده و کارگردان، سریال) - مرد هزارچهره(بازیگر،کارگردان و مجری طرح، سریال) - مرد دوهزارچهره(بازیگر و کارگردان، سریال) - در حاشیه(بازیگر، کارگردان و طراح صحنه و لباس، سریال) - برنامه دورهمی(مجری، کارگردان و خواننده، برنامه تلویزیونی)
گنج مظفر(بازیگر و کارگردان، شبکه نمایش خانگی) - (بازیگر و کارگردان، شبکه نمایش خانگی) - قهوه تلخ(بازیگر ، خواننده و کارگردان، شبکه نمایش خانگی) - قلب یخی (فصل سوم) (بازیگر، شبکه نمایش خانگی) - ویلای من(بازیگر، کارگردان، طراح صحنه و لباس و تهیه‌کننده، شبکه نمایش خانگی) - شوخی کردم…! (بازیگر، کارگردان، مجری، طراح صحنه و لباس و تهیه‌کننده، شبکه نمایش خانگی) - عطسه(بازیگر و کارگردان، شبکه نمایش خانگی)
دیگه چه خبر!؟(دستیار طراح صحنه، سینمایی) - دیدار(بازیگر، سینمایی) - توکیو بدون توقف(بازیگر و بازیگردان، سینمایی) - همیشه پای یک زن در میان است(بازیگر، سینمایی) - دایره زنگی(بازیگر، سینمایی) - تهران ۱۵۰۰(صدا پیشه، انیمیشن سینمایی) - پل چوبی(بازیگر، سینمایی) - ساعت پنج عصر(کارگردان، نویسنده، تهیه‌کننده و بازیگر، سینمایی) - من ناصر حجازی هستم(راوی، سینمایی) - هم نفس(خواننده، سینمایی)
کاست برای کودکان(خواننده، کاست) - دلتنگی ها(خواننده، کاست) - از روی سادگی(خواننده، آلبوم) - مهر و ماه(خواننده، سریال) - تک آهنگ در آلبوم "دارکوب"(خواننده، تک آهنگ) - زعفرانی(خواننده، سریال)

*** افتخارات :
- طوطی طلایی بهترین بازیگر، ۱۳۵۳(خرگوش، بازیگر، تئاتر)
- بهترین بازیگر و کارگردان از جشن برترین‌های شبکه ۳، ۱۳۷۷(مجموعه ۷۷ ، بازیگر و کارگردان، سریال)
- بهترین بازیگر و کارگردان از جشن برترین‌های شبکه ۳، ۱۳۷۸ (ببخشید شما، بازیگرو کارگردان، سریال)
- تندیس حافظ بهترین بازیگر کمدی تلویزیون از هفتمین جشن سینمایی تلویزیونی دنیای تصویر-۱۳۸۲ (پاورچین، کارگردان و بازیگر، سریال)
- بهترین کارگردان طنز، ۱۳۸۴، جشن برترین‌های شبکه 3
- تندیس حافظ بهترین بازیگر مرد کمدی تلویزیون از نهمین جشن سینمایی تلویزیونی دنیای تصویر-۱۳۸۵ (به صورت مشترک با سیامک انصاری) (شب‌های برره، کارگردان، بازیگر و خواننده، سریال)
- تندیس حافظ بهترین ترانه مجموعه و فیلم سینمایی از دهمین جشن سینمایی ـ تلویزیونی دنیای تصویر- ۱۳۸۶ (باغ مظفر، بازیگر، خواننده و کارگردان، سریال)
- تندیس حافظ بهترین بازیگر مرد کمدی تلویزیون۱۳۹۰ (مرد دو هزار چهره، کارگردان و بازیگر، سریال) و (قهوه تلخ، بازیگر، خواننده و کارگردان، شبکه نمایش خانگی)
- تندیس حافظ بهترین چهره تلویزیونی -۱۳۹۵ ( دورهمی، کارگردان، مجری و خواننده، برنامه تلویزیونی)
- بهترین مجری مرد سال-۱۳۹۵
- کاندیدای بهترین کارگردانی، ۱۳۷۵، برای ساعت خوش
- نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از بیست و ششمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم همیشه پای یک زن در میان است – ۱۳۸۶

ثبت نظر

برای ثبت نظر با نام کاربری خود ابتدا وارد شوید.

نظرات کاربران

نظرسنجی