bookmark_border
محمد کاسبی بازیگر - کارگردان - نویسنده
0

تعداد شرکت کننده در امتیازدهی :3 کاربر

  • adjust ملیت ایرانی
  • adjust تاریخ تولد 1330/03/04
  • adjust سن 68
  • adjust سال‌ شروع فعالیت 1343

محمد کاسبی، شنبه ۴ خرداد ۱۳۳۰ در کوچه آبشار خیابان ری تهران متولد شد، دوران کودکی، نوجوانی و جوانی خود را در محله نازی‌آباد تهران گذراند و تحصیلات خود را در دبستان رازی، دبیرستان الهی، فاتح، و رستاخیز به اتمام رساند و مدرک دیپلم را در سال ۱۳۵۰ اخذ کرد. محمد کاسبی از سیزده سالگی در کاخ جنوبی جوانان در میدان راه آهن با گروه تئاتر فعالیت تئاتر تقریباً نیمه حرفه‌ای خود را آغاز کرد و از سال ۱۳۵۰ همکاری و بازیگری در اداره تئاتر تهران را شروع نمود. او در کنکور سال ۱۳۵۰ شرکت کرد و در رشته پزشکی قبول شد اما به جهت علاقه به تحصیل تئاتر در دانشکده هنرهای زیبا، از پزشکی صرف نظر کرده و در سال ۱۳۵۱ به سربازی رفت. در سال ۱۳۵۳ پس از برگشتن از سربازی دوباره در کنکور شرکت کرد و در رشته بازیگری و کارگردانی سینما و تئاتر قبول شد و به دانشکده هنرهای دراماتیک راه یافت. محمد کاسبی پیش از تحصیل و در حین آن در دانشکده دراماتیک به دوبلوری پرداخت.

او در دوران دانشکده نمایشنامه‌های زیادی را بازی کرد. محمد کاسبی سال آخر دانشکده هنرهای دراماتیک بود که انقلاب به پیروزی رسید، با پیروزی انقلاب وی به مدت ۲ سال مسئول واحد نمایش رادیو بود و همزمان گویندگی در رادیو را نیز انجام می‌داد. بعد از انقلاب اولین نمایشنامه‌ای که به روی صحنه تئاتر رفت کار گروه دانشجویان دانشکده دراماتیک بود که محمد کاسبی نیز عضو این گروه بوده و در آن ایفای نقش کرده‌است، این نمایشنامه در فروردین ۱۳۵۸ در تئاتر شهر به روی صحنه تئاتر رفته و نام این تئاتر «نهضت حروفیه» به نویسندگی شهید حسین قشقایی و کارگردانی داوود دانشور بود.
محمد کاسبی در اوایل سال ۱۳۵۸ با چندی از دوستان حوزه اندیشه و هنر اسلامی را پایه‌گذاری کرد که بعدها نام این محل به «حوزه هنری» تغییر نمود، او همچنین مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد را نیز بنیانگذاری کرد. از اواسط سال ۱۳۶۰ کار دوبله، مدیریت واحدِ نمایش رادیو و مسئولیت مرکز هنرهای نمایشی همه را رها کرد و تمام وقت و تمرکز خود را معطوف به حوزه هنری و آغاز فیلم سازی برای حوزه کرد؛ اولین کار در حوزه هنری فیلم توبه نصوح بود.
محمد کاسبی چندین نمایشنامه هم نوشته‌است . نمایشنامه بایگانی علاوه بر اینکه به کارگردانی او به روی صحنه تئاتر شهر رفت در پنجمین جشنواره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس لوح تقدیر این جشنواره را نیز به دست آورد. او علاوه بر تمامی مسئولیت‌ها چندین فیلمنامه نوشته و کارگردانی کرده‌است مثل فیلم نامه «شنا در زمستان» که از جشنواره معلم لوح تقدیر را دریافت کرده‌است.
محمد کاسبی در کنار بازیگری در حوزه هنری به فعالیت‌های دیگری نیز مشغول بود.
سوابق اجرایی محمد کاسبی در یک نگاه:
مسئول نمایشات رادیو
راه اندازی مرکز هنرهای نمایشی
از پایه گذاران حوزه هنری
مدیریت واحد تئاتر حوزه هنری
راه اندازی و مدیریت امور شهرستان های حوزه هنری جهت تاسیس و راه اندازی حوزه های هنری در کل کشور
عضو شورای بازبینی و صدور پروانه فیلم های سینمایی وزارت ارشاد
عضو شورای صدور پروانه نمایش فیلم های خاص
عضو شورای فیلم نامه بنیاد سینمای فارابی
داور در کلیه جشنواره های معتبر تئاتر و فیلم در کشور از جمله جشنواره تئاتر فجر، فیلم کودک و نوجوان اصفهان ، تئاتر مقاومت، فیلم دفاع مقدس،تئاتر خیابانی، تئاتر دانشجویی سراسر کشور
چندین دوره داور جشنواره فیلم و سریال های تلویزیون، دبیر جشنواره سینمای دفاع مقدس
دبیر جشنواره تئاتر دفاع مقدس
عضویت در شورای نمایش فرهنگستان هنر

*** آثار او:
رفقای خوب (بازیگر، سینمایی) - آسمان هشتم (بازیگر، سینمایی) - بدون اجازه (بازیگر، سینمایی) - نطفه شوم (بازیگر، سینمایی) - نفوذی (بازیگر، سینمایی) - دیوار (بازیگر، سینمایی) - نیما یوشیج (بازیگر، سینمایی) - عروسک فرنگی (بازیگر، سینمایی) - عزیزم من کوک نیستم (بازیگر، سینمایی) - مریم مقدس (بازیگر، سینمایی) - دنیای وارونه (بازیگر، سینمایی) - کمین (بازیگر، سینمایی) - براده‌های خورشید (بازیگر، سینمایی) - پدر (بازیگر، سینمایی) - دایره سرخ (بازیگر، سینمایی) - ماه و خورشید (بازیگر، سینمایی) - حمله به اچ۳ (بازیگر، سینمایی) - پناهنده (بازیگر، سینمایی) - همسفر (بازیگر، سینمایی) - بدوک (بازیگر، سینمایی) - بحران (بازیگر، سینمایی) - بایکوت (بازیگر، سینمایی) - زنگ‌ها (بازیگر، سینمایی) - استعاذه (بازیگر، سینمایی) - دو چشم بی‌سو (بازیگر، سینمایی) - توبه نصوح (بازیگر و دستیار کارگردان، سینمایی) - مرگ دیگری (بازیگر، سینمایی) - حانیه(بازیگر، سریال) - همسفر خورشید(بازیگر، سریال) - خوب بد زشت(بازیگر، سریال) - یاور(بازیگر، تله فیلم) - فراموشی(بازیگر، سریال) - سه دونگ، سه دونگ(بازیگر، سریال) - خوش‌نشین‌ها(بازیگر، سریال) - زن بابا(بازیگر، سریال) - لطفاً دور نزنیم(بازیگر، سریال) - سه در چهار(بازیگر، سریال) - صاحبدلان(بازیگر، سریال) - تا صبح(بازیگر، سریال) - روح مهربان(بازیگر، سریال) - خوش‌رکاب(بازیگر، سریال) - او مثبت(بازیگر، سریال) - دلبر آهنی(بازیگر، سریال) - رعنا(بازیگر، سریال) - چقدر وقت داری؟(بازیگر، تله فیلم) - زمانی برای خاکستر(بازیگر، سریال) - معما(بازیگر، سریال) - کاکتوس سه(بازیگر، سریال) - پای پیاده(بازیگر، سریال) - سرنوشت(بازیگر، سریال) - فراموشی(بازیگر، سریال) - روح الله(بازیگر، سریال) - همسفر خورشید (بازیگر، سریال) - امروز فلسطین(بازیگر، تله فیلم) - نمیا یوشیج(بازیگر، تله فیلم) - ماه از روی سکو(بازیگر، تله فیلم) - قتل هرگز(بازیگر، تله فیلم) - آخرین سرقت(بازیگر، تله فیلم) - تا حضور(بازیگر، تله فیلم) - نزدیک‌تر بیا(بازیگر، تله فیلم) - یک بام و دو هوا(بازیگر، تله فیلم) - تشویش(بازیگر، تله فیلم) - شنا در زمستان (کارگردان و نویسنده، سینمایی) - قاصد (کارگردان - نویسنده، سینمایی)
*** افتخارات او:
دریافت سیمرغ بلورین نقش اول مرد در چهاردهمین جشنواره بین المللی فیلم فجر (پدر، بازیگر، سینمایی)
دریافت تندیس بهترین بازیگر سینمای قاره آسیا از کشور مالزی در سال ۱۹۹۷ (پدر، بازیگر، سینمایی)
دریافت لوح تقدیر بهترین فیلم نامه از جشنواره معلم (شنا در زمستان، نویسنده و کارگردان، سینمایی)
کاندید دریافت سیمرغ بلورین برای فیلم بدوک
کاندید دریافت سیمرغ بلورین برای فیلم دیوار

ثبت نظر

برای ثبت نظر با نام کاربری خود ابتدا وارد شوید.

نظرات کاربران

نظرسنجی

جشنواره سال بخش موضوع اثر جایزه نتیجه
جشنواره بین المللی فیلم فجر 1370 بخش مسابقه سینمای ایران نقش اول مرد بدوک کاندیدا
جشنواره بین المللی فیلم فجر 1995 بخش مسابقه سینمای ایران نقش اول مرد پدر سیمرغ بلورین برگزیده
جشنواره بین المللی فیلم فجر 1386 بحش مسابقه اصلی نقش دوم مرد دیوار کاندیدا