شبکه سه
  • adjust عنوان www.tv3.ir
  • adjust نوع شبکه شبکه های تلویزیونی سراسری
  • adjust زبان فارسی
  • adjust تامین کننده سازمان صداوسیما
  • adjust شناسه 13085060

شبکه سه یکی از شبکه‌های تلویزیونی دولتی کشور ایران است که در مجموعه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مدیریت می‌شود.شبکه سه در ۱۴ آذر ۱۳۷۲ با رویکرد جوان تأسیس شد. مدیریت این شبکه را در حال حاضر علی فروغی بر عهده دارد. این شبکه پس از بیست و دو سال در آذرماه سال ۹۴ و همزمان با بیست و دومین سال تأسیسش، لوگوی خود را اصلاح و گرافیک کلی شبکه را تغییر داد.همچنین همزمان با این تغییرات، خروجی تصویر این شبکه روی گیرنده‌های دیجیتال از نسبت تصویر ۴:۳ (۵۷۶آی، SDTV) به ۱۶:۹ (۵۷۶آی، SDTV) تغییر پیدا کرد. از روز ۱۷ مرداد ۱۳۹۵، پخش HD شبکه سه به صورت آزمایشی در تهران و مراکز استان‌ها آغاز شد.
این شبکه در اکثر مناطق ایران از طریق فرستنده‌های زمینی آنالوگ روی باند UHF بین ردیف‌های ۶۷۹٫۲۵ تا ۶۸۴٫۷۵ پخش می‌شود. همچنین برنامه‌های این شبکه از طریق ماهواره بدر ۵ در سطح آسیا، اروپا و خاورمیانه پخش می‌شود. دریافت برنامه‌های شبکه سه رایگان است. این شبکه در طول ۲۴ ساعت شبانه روز فعال می‌باشد. روی سیگنال این شبکه پیام‌نمای فارسی نیز پخش می‌شود. برنامه‌های این شبکه از طریق اینترنت نیز به صورت رایگان پخش می‌شود.
پخش HD شبکه سه که از ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ آغاز شد، در حال حاضر از طریق فرستنده سوم دیجیتال (TS3) در مراکز استان‌ها و برخی شهرستان‌ها و از طریق ماهواره بدر در سراسر کشور و کشورهای خاورمیانه قابل دریافت است.
در بعضی از استان‌های کشور این شبکه در فرستنده سوم با فرمت H.265 - HEVC با نام TV3 HEVC با وضوح HD پخش می‌شود
دریافت تصاویر شبکه سه سیما از طریق ماهواره‌های بدر ۵ و اینتل‌ست ۳۹ به وسیله گیرنده‌های ماهواره‌ای اچ دی و اس دی امکان‌پذیر است.
صدا و تصویر شبکه سه سیما در دو ماهواره یاد شده تنها به وسیله گیرنده‌های اچ دی و اس دی و با وارد کردن کد بیس (BISS CODE) زیر امکان‌پذیر است:
۳۳ ۱۱ ۱۱ ۱۱ ۳۳ ۱۱ ۱۱ ۱۱
برنامه‌های شبکه سه در شش گروه برنامه ساز تولید می‌شود. این گروه‌ها عبارتند از: گروه سیاسی، گروه فرهنگ و معارف، گروه ورزش و تفریحات سالم، گروه اجتماعی واقتصادی، گروه دانش و گروه فیلم و سریال. علاوه بر این گروه تأمین برنامه نیز در این شبکه فعال است
قالب تصویر ۱۶:۹ (۱۰۸۰آی، HDTV) ۱۶:۹ (۵۷۶آی، SDTV)
شعار شبکه سه، شبکه جوان
وبگاه www.tv3.ir
در دسترس‌بودن
زمینی
فرستنده جماران Ch47 Analog
فرستنده جماران Ch37 Digital
فرستنده جماران Ch31 Mobile
فرستنده الوند(HD) Ch34 Digital
ماهواره‌ای
اینتل‌ست ۳۹ ۱۱۵۵۵ / عمودی / ۳۰۰۰۰ / ۳/۴
بدر ۵ ۱۱۸۸۰ / افقی / ۲۷۵۰۰ / ۵/۶
بدر ۵ ۱۱۹۰۰ / عمودی / ۲۷۵۰۰ / ۳/۴
بدر ۵ ۱۲۲۶۵ / افقی / ۳۰۰۰۰ / ۳/۴
بدر ۵ ۱۲۳۰۳ / افقی / ۳۲۰۰۰ / ۳/۴
اکسپرس ای‌ام ۷ ۱۱۶۷۷ / عمودی / ۳۰۰۰۰ / ۳/۴